Nabízíme tyto odrůdy tradičního českého česneku pěstovaného u nás: DUKÁT, LUKAN, VEKAN, BENÁTČAN, ANTON, RUSÁK, BJETIN, HAVRAN A NOVOŠLECHTĚNÍ ZAH.

LUKAN

lukanOzimý širokolistý nepaličák, cibule jsou šedobílé s nevýraznou fialovou kresbou, dobře skladovatelné. Je nejvýnosnější odrůdou v celém českém sortimentu česneku. Může se pěstovat i v zamokřených půdách. Tvoří 10-15 stroužků. Raná odrůda, sklízí se do 10. července.

DUKÁT

dukatPatří k odrůdám tvořícím velmi tlustý stvol. Od poloviny června tvoří malé cibule. 4 - 8 velmi velkých stroužků v jedné cibuli je potaženo pevnou, ale dobře loupatelnou suknicí červeno žluté barvy. Cibule jsou bílo hnědé, kompaktní a drží stroužky dobře pohromadě.Stroužky jsou velké, s vysokým obsahem silic. Odrůda je vysoce odolná proti virózám.

VEKAN

vekanOzimý paličák. Cibule středně velké, barva vnějších suknic je bílá s výraznými fialovými skvrnami, uspořádání stroužků v cibuli nepravidelné, stroužky středně velké v počtu 8 – 12. Vysoká odolnost proti hospodářsky významným virům je dána geneticky. Hmotnost cibule je střední, skladovatelnost dobrá - do dubna až května. Poloraná odrůda – sklizeň kolem 10.července. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá.

BENÁTČAN

BenátčanNepaličák, cibule jsou ploše kulovité, velké, nepravidelného tvaru, čistě bílé. Stroužky jsou uspořádány nepravidelně, jsou velké, v počtu 12 – 17. Listy jsou středně dlouhé, vzpřímené, sytě zelené, rostliny jsou mohutné. Odrůda s velmi vysokou skladovatelností – až 24 měsíců. Pozdní odrůda – sklizeň začátkem srpna. Chuť velmi příjemná, ostrá, ušlechtilá.

HAVRAN

HavranOzimý širokolistý paličák. Cibule střední až velké, kulovité, základní barva obalových suknic bílá, skvrnitost výrazná, fialová, uspořádání stroužků v cibuli pravidelné, velikost stroužků velká, počet stroužků střední (6). Listy vzpřímené, velké. Hmotnost cibule je střední až velká, skladovatelnost je vysoká. Sklizeň kolem 20. července. Chuť ušlechtilá, velmi ostrá.

LAN (novošlechtění)

LAN (novošlechtění)Velkostroužkový paličák (4-6), suknice s jemným nádechem do fialova, velmi ostrou, ale ušlechtilou chutí (bez pachutě). Od tzv. ruských paličáků se liší dlouhým „ocáskem“ na špičce stroužku.

BJETIN

aninOzimý širokolistý paličák. Cibule jsou ploše kulovité, barva vnějších suknic je smetanová, mírně nafialovělá, stroužky jsou velké, nepravidelně uspořádané. Rostlina je vysoká, listy dlouhé, vzpřímené, sytě zelené. Dobře skladovatelná odrůda. Nejranější odrůda paličáku- velmi vhodná pro sklizeň na zeleno. Po dosušení má pevný stonek – vhodná na kytky se stonkem. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá. Nevadí osobám s nemocným žlučníkem.